2014. augusztus 19., kedd

Limuzin helyett KIA Soul


Ferenc pápa szerénységéről és takarékosságáról tett tanúbizonyságot egy nemrég készült interjúban (is), amikor arról beszélt, hogy mennyire nem örül annak, ha egy papot vagy egy nővért drága autóval lát közlekedni:  "Gondolnának a sok éhező gyerekre, mielőtt egy drága autót választanak!"

Koreai útja során is külön kérése volt a lehető legkisebb helyi autó. Felmerült néhány lehetőség, de szerintem a neve miatt esett erre a KIA Soul (soul = lélek v. soul Seoul) modellre a választás.

Tényleg nem láthattunk még egyházi méltóságot ilyen kicsi kocsiból integetni:


Ferenc pápa és kísérete, a menet elején a legszerényebb autó:



Ez a kicsi koreai kocsi amúgy nagyon népszerű szerte a világon, a legújabb változatát kategóriájának legjobbjaként emlegetik. Az USA-ban is óriási sikert aratott, amihez az autóhoz hasonlóan trendi promóció is hozzájárult.

2013-ban még a Gangnam Style-ra táncoltak a Soul-hörcsögök:


Idén viszont lefogytak és már Lady Gagára ropják:

2014. augusztus 18., hétfő

Pápa és a K-pop


Az, hogy a keresztény vallás a fiatalok körében egyre népszerűbb, nagyban köszönhető a celebeknek is. Egy-egy híres színész vagy muzsikus palánta megkeresztelkedéséről beszámolnak a lapok és a rajongók természetesen mindenben igyekeznek követni bálványaikat...

Ferenc pápa látogatásának tiszteletére 36 helyi popsztár összeállt és egy fülbemászó muzsikát alkotott. Nem vagyok K-pop szakértő és rajongó, de ez a nóta nekem is nagyon tetszik.

A címadó Koinonia (görög) szó jelentése: közösség,  a dal Isten és a hívők közötti szereteten alapuló kapcsolatról szól.
A videót a youtube rekordokat döntögető Psy egyik rendezője készítette, a forgatás helyszíne Szöul és egyben Dél-Korea legnagyobb katolikus temploma, a Myeongdong katedrális.


2014. augusztus 16., szombat

Pápai vizit


Ferenc pápa látogatásának lázában ég Dél-Korea. Utoljára 25 évvel ezelőtt járt itt a katolikus egyház feje.  II. János Pál pápát kétszer is köszönthették a koreaiak (1984 és 1989-ben), Benedek pápa 8 év regnálása alatt azonban egyszer sem utazott Ázsiába.
A mostani látogatás érdekessége, hogy ez volt az első olyan út, amikor  a vatikáni különgép engedélyt kapott  a kínai légtér használatára (az arab országok ugyebár nem jöhetnek szóba). 1989-ben az akkori Szovjetunió már engedélyezte az átutazást, de 1984-ben egészen az északi sarkkörig kellett kerülni, hogy a pápa eljusson ázsiai híveihez.  





A koreai katolikus egyház története igazán különleges, dinamikus fejlődése kiemelkedik a többi ország közül.  
Amikor 1794-ben az első misszionárius megérkezett Koreába, már 4000 hívő fogadta.  Ebbe az országba a kereszténységet ugyanis nem külföldi hittérítők, hanem olyan helyi világiak hozták el, akik Kínában találkoztak keresztényekkel. Tőlük tanultak és ismerték meg a kereszténység szent iratait és ezeket tanulmányozva keresték az igazságot már hazai földön.

Az első száz év azonban az üldöztetésükről szólt. A Csoszon dinasztia számára a  kereszténység veszélyes vallásnak, az állam legfőbb ellenségének számított. 
A Koreai Katolikus Egyház  mintegy 10 ezer mártírhalál halt keresztényt tart számon, közülük most 124 egyházalapítót avatott boldoggá Ferenc pápa a mai 10 órai szentmisén.

A koreai háborút követő 60 évben az ország  népessége megkétszereződött, ezzel párhuzamosan a katolikusok száma tízszeresére nőtt, a papok száma 200-ról 4600-ra, a szerzeteseké 400-ról közel 12 ezerre emelkedett.  Ma az ország lakosságának 30 százaléka keresztény, ezen belül harmadrész katolikus. Évente kb. 100 ezer felnőtt veszi fel a kereszténységet, különösen a városi fiatalabb generáció körében válik egyre népszerűbbé.

több százezer ember társaságában különleges élményt jelentett a mai szentmise: 



ezen a képen nem látszik a vége, még legalább egy harmadrész lemaradt:



2014. augusztus 15., péntek

Sokcho és környéke


Ismét a hegy-és emberrengetegben:-)
Visszajöttünk, újra együtt a család.
Az építkezés miatt zűrössé sikeredett nyári szünet után a hegyekbe menekültünk egy kis nyugalomért. Természetesen kizárólag hétköznapról lehetett szó, mert hétvégén útra kél a több milliós kiránduló tömeg és akkor máris oda a hőn áhított békés feltöltődés.

Mindez otthonról nézve érthetetlen problémának tűnhet, de íme a bizonyíték, hogy itt nem olyan egyszerű a túraszervezés: a szeptemberi iskolai szünetre eső napokat próbáltuk jó előre lefoglalni, mert gondoltuk, hogy a helyiek ünnepével egybeeső hosszú hétvége esetében nem árt az óvatosság.
Jól gondoltuk.
Mivel kocsival lehetetlen ilyenkor bárhová is eljutni, így vonattal terveztük az utazást (a félsziget déli részét akartuk egy kicsit felfedezni).
Koreában az indulás előtt legkorábban 1 hónappal lehet előre jegyet vásárolni, így Gábor megkérte a titkárnőjét, hogy az (online) pénztárnyitásnál legyen résen. Szegény hiába kelt fel korán, reggel 6 órakor a 11 ezredik (!) várólistás helyet sikerült csak megszereznie...kész őrület, az óránként induló vonatokra fél perc alatt elkapkodták a jegyeket.
Maradunk tehát ősszel Szöulban és várjuk a legközelebbi olyan iskolai szabadnapot, ami nem esik egybe helyi ünneppel.
Vagy lógnak a fiúk a suliból és csinálunk saját szünetet magunknak:-)

A mostani rövid nyaralásunk viszont jól sikerült, ismét egy csomó gyönyörű helyen jártunk:

Sokcho Szöulhoz képest kicsi - 80 ezres - halászfalu a Keleti-tenger partján, az óriás halpiac, a különleges herkentyűs kaják és a homokos tengerpartok mellett a közeli Seoraksan Nemzeti Park miatt kedvelt turistacélpont.






nekem azért jobban bejönnek a hegyi ösvények:-)








és a kolostorok: 








 és még néhány fotó itt.