2014. október 24., péntek
2014. október 11., szombat
Samgaksan
A Bukhansan három legmagasabb pontját szép időben szinte egész Szöulból láthatjuk (sam gak san - három szarvú hegy). Aki szeret hegyet mászni és tájban gyönyörködni, annak kötelező program.
Ha elindulunk felfelé, akkor a sok hegyi kolostor közül egy-kettő biztosan útba esik.
Tegnap a Doseonsa volt az első állomásunk, utána pedig a 837 méter magas Baekundae csúcs.
A templom fölött már látni lehet a csúcsokat:
A tizedik században alapított templom különlegessége a 8 méter sziklafalba vésett Buddha szobor:
ezután kezdődött az igazi hegymenet:
csak az utolsó 300 méteres szakasz volt ennyire meredek és sziklás:
a hegycsúcsról jól láthattuk a két kisebb "szarvat" is: - Insubong (811 m)
Mangyeongdae (800 m)
ebből a magasságból nagyon aprónak tűnik a Guknyeongsa Buddha, ahol már korábban többször is jártunk:
még több fotó külön albumban itt
és egy igazán szép rövidfilm a tájról:
2014. október 10., péntek
Dongdaemun Design Plaza & Park
Idén tavasszal nyitotta meg kapuit Szöul legújabb attrakciója, a világhírű iraki építész - Zaha Hadid - tervei alapján készült futurisztikus design palota.
Még a japán megszállás idején épített, de már régóta nem használt futball stadion és egy baseball pálya állt korábban ezen a területen. 2009-ben indult a beruházás, aminek eredménye az óriási park és a csaknem 87 ezer négyzetméternyi rendezvény- és kiállítóterem, design üzlet és földalatti parkoló.
Ha csak kívül-belül megcsodáljuk, már az is óriási élmény.
A múlt és a jelen:
Este is mindenképpen érdemes felkeresni, mert akkor a látvány talán még különlegesebb.
Tegnap egy hanbok (koreai népviselet) bemutatón jártam itt, így én is duplán gyönyörködtem:-)
2014. október 5., vasárnap
Gaemi Maeul, a "holdfalu"
Amikor a koreai háború után elkezdődött a főváros újjáépítése és fejlődése, több millióan érkeztek vidékről a könnyebb megélhetés érdekében. Szöul ma is az ország legnagyobb és legsűrűbben lakott települése. Ha a szűk városhatárt nézzük, akkor minden ötödik koreai itt él, azaz kb. 10 millió ember, de ha az agglomerációt alkotó elővárosokat is beleszámítjuk, akkor mára ez a szám a 25 milliót is meghaladja.
Mivel a főváros - mint ahogy egész Korea - elég dimbes-dombos, így sokan szorulnak a hegyekbe. Ma persze ez nem jelent gondot, sőt!
De 60 évvel ezelőtt a gazdagabbak kiváltsága volt a vízszintes városrészeken való építkezés, a szegényebbek kénytelenek voltak viskóikat a nehezen megközelíthető hegyoldalakban felhúzni.
Ma már csak néhány lepukkant hegyvidéki telepet lehet találni, helyettük új lakóparkok, modern lakónegyedek bújnak elő ezeken a területeken is.
Az egyik ilyen utolsó eldugott daldongnae - magyarul "holdfalu" - az Inwang-hegy lábánál található. Azért holdfalu, mert az itt lakó emberek láthatják legközelebbről a holdat.
Építési vállalkozók már többször próbáltak megkaparintani a területet és lerombolni a házakat, de a lelkes (és ügyeskezű) városvédőknek hála a kikozmetikázott omladozó falak egyelőre bírják a strapát. S közben turistacsalogató látványosság lett belőlük...
A házak mögött kiépített kiránduló ösvényeken lehet feljutni az Inwang-san tetejére:
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)